בגידה בזוגיות

Posted by: טלי גודארד Comments: 0

הרבה פעמים בקשר הזוגי אנחנו מרגישים כלואים, מרגישים שיש ויתור גדול מצידנו בהישארות בקשר שיש בו בלעדיות מוחלטת, כשאנחנו צריכים לוותר על הנאות, הרפתקאות וריגושים אפשריים עם אנשים נוספים, אחרים, מלבד בן או בת הזוג שלנו.

כשהקשר הזוגי מספק לנו את מרבית הצרכים הרגשיים שלנו – אנחנו יכולים לשאת את הויתור הזה, וזה לא מרגיש כמו משהו קשה מדיי. אבל, זוגות רבים נמצאים בקשר שבו אין מענה כלל לחלק מהצרכים הרגשיים שלהם, דבר שמוביל ל"רעב" שהולך ומתגבר, ואז זו קרקע שממנה צומחת תופעת "הבגידה". ה"בגידה" היא הדרך שלנו למלא את הצורך הרגשי שכה חסר לנו, לתת לו מענה כדי שנוכל להמשיך ולשרוד את הקיום שלנו מבלי לחוות חסך ו"רעב" כבד מדיי.

אני אביא דוגמה: נטלי ורן בזוגיות ממושכת, שניהם מוכשרים, חכמים ונראים טוב. אבל, לנטלי יש תחושה שמלווה אותה מילדות – תחושה שהיא לא משהו מיוחד, שהאחרים טובים יותר, מוצלחים יותר, מעניינים יותר – והיא פחות. התחושה הזו צפה גם בזוגיות שלה מול רן, היא מרגישה שהוא חכם יותר, חברותי יותר, מצליח יותר ואהוב יותר. זה נמצא בזרם התת קרקעי של התחושות שלה, שהיא לרוב גם לא מודעת אליהן באופן ברור. וכך, יום בהיר אחד היא מתאהבת ביוסי – יוסי מתלהב ממנה, רואה אותה כהכי מוצלחת, הכי יפה הכי חכמה והכי אהובה. הוא נותן מענה לפצע, לחסך שיש עמוק בתוכה, ולכן היא רוצה עוד ועוד מהתחושה הזו שיוסי נותן לה, רוצה עוד מהריפוי. וכך, הקשר של נטלי ורן שהיה עד לאותו הרגע קשר יציב ובטוח, התערער לגמרי. נטלי נתפסה כרעה, כבוגדת ורן כועס עליה מאוד. יוסי מייצג עבורה את המקום הטוב, האוהב, הוא מתחבר לכל התחושות שהיא רוצה להרגיש בקשר. אך בפועל, בעצם – יוסי מייצג את מה שחסר לנטלי בזוגיות שלה עם רן. כך, ככל שנטלי תדע לומר לרן למה היא זקוקה, כך הקשר של נטלי ורן יהפוך למיטיב יותר עבורה.

בטיפול יש לשניהם הזדמנות לחשוב יחד מה הוביל אותם למצב הזה  – מה נטלי צריכה ולא ידעה לבקש, למה נטלי זקוקה מרן כדי להרגיש יותר אהובה חכמה ומוצלחת כמו שהיתה רוצה להרגיש. האירוע של "הבגידה" מאפשר להתבונן על המערכת הזוגית מחדש, לבדוק איפה בני הזוג זקוקים למענה יותר מדויק ומשמעותי בהתאם לצרכים הרגשיים העמוקים שלהם. צרכים שבדרך כלל קשורים לחוויות הילדות שאנו נושאים עימנו.

כך, אפשר לראות את העבודה הזוגית סביב אירוע "בגידה" כהזדמנות פז, להתבונן ולחשוב שוב על האופן שבו אנו מספקים את הצרכים הרגשיים אחד של השני, וגם של עצמנו. כי בנוסף לכל מה שנאמר, גם לנטלי יש אחריות על הפצעים העמוקים שבתוכה, וזו הזדמנות בשבילה לראות איך היא אוהבת את עצמה יותר, מעריכה את עצמה יותר ורואה את הדברים הטובים שיש בה. כך, השילוב בין הריפוי שהיא יכולה לתת לעצמה יחד עם הריפוי, קרי המילים הטובות והמעשים של רן עבורה, השילוב של שני אלו יחד מהווה את הריפוי העמוק ביותר שיש לנו בזוגיות.