כוחה של מחשבה

Posted by: טלי גודארד Comments: 0

במרוץ של החיים אנחנו עסוקים. כל הזמן עסוקים. עסוקים במשימות היום יום – עבודה, סידורים, דאגה לאנשים הקרובים לנו, דאגה לכסף ולעתיד שלנו. בתוך המרוץ של החיים אנחנו שוכחים להקשיב ללב, להקשיב לרובד העמוק יותר, החשוב יותר, שממנו אנו מפיקים את ההנאה הסיפוק והמשמעות העמוקה שלנו בחיים. הלב שלנו יודע מה נכון לנו, למה אנו זקוקים, מה יעשה לנו טוב – אבל המרוץ של החיים והאנרגיה של החיים המודרניים, עם הקצב הגבוה וההשוואות החברתיות, מנהלים אותנו ומעמעמים את הקול של הלב. כמעט לא שומעים אותו, הוא לוחש. צריך לייצר סביבה שקטה כדי להקשיב ללב. צריך להאט את הקצב כדי לשמוע אותו.

וכשהלב נפתח ואנו מתחברים לאינטואיציה הפנימית העמוקה שלנו אנחנו מקבלים את כל התשובות לכל השאלות הלא פתורות שלנו. דרך טובה להקשיב ללב היא לקחת חופשה ולהתחבר לטבע, לאנרגיה הפשוטה של החיים, של האדמה, הצמחים המים והשמש. ודרך טובה לבקש את שאנו רוצים היא לעשות זאת באמצעות תפילה. התפילה מבטאת את הרצון שלנו, המאווים שלנו, תפילה שאנו שולחים מעצמנו לבריאה, מתוך ידיעה שהיקום יתן לנו כל שנבקש. המחשבות שלנו יבראו את המציאות שאנו חולמים עליה.

הספר "כוחו של תת המודע" מתאר את ההשפעה שיש למחשבות שלנו על המציאות שלנו, מתאר כיצד המציאות היא תוצאה של מחשבותינו, וכיצד בידינו וביכולתנו לכוון את מחשבותינו לעבר המטרות שברצוננו להשיג.

ההבנה הזו עמדה ביסוד הפסיכולוגיה – פרויד התחיל את דרכו כרופא המטפל בהיפנוזה (למד אצל שרקו שהיה מראשוני המהפנטים), מתוך הכרה בכוחה של המחשבה להשפיע על המצב הנפשי – הרגשי, וזה גם כוחם של מגוון סוגי טיפולים שנכנסים לעומק התודעה בשיטות השונות[1], כמו: מדיטציה, היפנוזה, דמיון מודרך, NLP שעושה שימוש בשניהם.

כך, כניסה לעומק התודעה מאפשרת שינוי עמוק בתפיסה שלנו לגבי עצמנו ולגבי הסובב אותנו, שינוי נרטיב – שבתורו יוצר שינוי במציאות. שינויים אלה אפשריים גם באופן ספונטני וגם בעזרת טיפול פסיכולוגי, והם מתרחשים בצורה איטית והדרגתית. לדוגמה, טיפול שנכנס לעומק התודעה אצל אדם שהתמכר למשהו (לסמים, לאוכל, להימורים…) מאפשר לאדם הבנה עמוקה של הסיבות שגרמו לו לסגת לדפוס המתמכר, לחוש את הכאב העמוק שהוא מנסה לטשטש, וכך להתמודד באופן מסתגל יותר עם אי הנוחות והקשיים שהחיים מזמנים לו.

לסיכום, הקשבה ללב, תפילה והבנת כוחן של המחשבות, יכולים יחד להביא לשינוי משמעותי ועמוק, ליצירת דפוסים חדשים מתאימים יותר, ולתחושה של חיבור – עם עצמי, עם הקרובים אליי ועם הבריאה כולה.

[1] בנוסף, מזה שנים רבות קיימים גם טיפולים אלטרנטיביים בעזרת חומרים משני תודעה שהיום מתחילים בהדרגה לקבל הכרה מחקרית ביעילות שלהם, תחת תנאים מסוימים – טיפול בפטריות פסילוסיבין, MDMA, מסקלין ואיוואסקה.